V súčasnosti sú všetky pozemky vedené v katastrálnych mapách a tie sú rozdelené na dva druhy:
- Katastrálnu mapu, kde sú zakreslené parcely registra C,
- Mapu určeného operátu, kde sú zakreslené parcely registra E.
Mapa určeného operátu a súčasná katastrálna mapa tvoria de facto dve na sebe ležiace vrstvy, ktoré sa vzájomne prekrývajú a dopĺňajú.
Rozdiel medzi nimi je ten, že mapa určeného operátu je historicky staršia, ide o systém evidovania nehnuteľností ešte z čias Rakúsko-Uhorska. V minulosti zapisovanie pozemkov a vzťahov k nim nebolo také precízne ako dnes a práve preto má táto mapa slepé miesta a nie sú tu zaznamenané všetky pozemky.
Katastrálna mapa je historicky novšia a pokrýva celé územie Slovenskej republiky, je výsledkom snahy mať zakreslené všetky parcely. Začala vznikať v období kolektivizácie.
Parcely registra E
- Parcely nezohľadňujú skutočný stav pozemkov – či je pozemok zastavaný, užívaný ako cesta a pod.
- Preukazujú vlastnícky vzťah – dôležité pri preukazovaní vlastníctva pri návrate zoštátneného majetku
- Hranice nie sú v teréne ľahko viditeľné, alebo reálne vytýčené – zväčša ide o lúky, či polia
- Väčšinou ide o veľké pozemky nachádzajúce sa mimo zastavanej časti obce
- Výmera týchto pozemkov nie je záväzná – v čase ich zamerania neexistovali tak spoľahlivé moderné technické prostriedky na geometrické určenie pozemkov
Parcely registra C
- Parcely zohľadňujú skutočný stav pozemkov
- Hranice týchto pozemkov sú ľahko viditeľné aj v teréne – sú zväčša oplotené, alebo sú lemované dvorom, či vytýčené kolíkmi osadenými geodetom
- Väčšinou ide o pozemky nachádzajúce sa v zastavanom území obce (takisto aj pozemky mimo zastavaného územia vymerané geodetom)
- Výmera pozemku parcely registra „C“ označená na liste vlastníctva je záväzná a zodpovedá reálnemu stavu
Jediným efektívnym nástrojom na odstránenie registra E a zapísanie všetkých pozemkov do registra C, sú pozemkové úpravy. Tie sú však finančne aj časovo veľmi náročné. V súčasnosti sa pozemkové úpravy vykonávajú vo vybraných katastrálnych územiach a postupne by mali prebehnúť aj vo zvyšných katastrálnych územiach na území Slovenskej republiky.
« Späť na Právnicky slovník