Zákon definuje drobnú stavbu ako stavbu, ktorá ma doplnkový charakter k hlavnej stavbe. Prečo je dôležité vedieť, čo je a čo nie je drobná stavba? Pretože, na drobnú stavbu nie je potrebné stavebné povolenie, postačí iba ohlásenie stavebnému úradu.
Drobné stavby majú určené rozmery, ktoré je potrebné dodržať. Jednoducho povedané, ak ide o prízemnú stavbu, za drobnú stavbu sa považuje, ak jej zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m. Môže ísť o kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby a odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení.
V prípade podzemných stavieb je to stavba, ktorej zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice a žumpy.
Zákon za drobné stavby považuje aj:
- stavby organizácií na lesnej pôde slúžiace na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 30 m2 a výška 5 m, napríklad sklady krmiva, náradia alebo hnojiva,
- oplotenie,
- prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pozemkov a pripojenie drobných stavieb a pozemkov na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby,
- nástupné ostrovčeky hromadnej verejnej dopravy, priechody cez chodníky a na susedné pozemky, priepusty a pod.,
- reklamné stavby, na ktorých najväčšia informačná plocha je menšia ako 3 m2.
Za drobné stavby sa nepovažujú: stavby skladov horľavín a výbušnín, stavby pre civilnú ochranu, stavby pre požiarnu ochranu, stavby uránového priemyslu a jadrových zariadení, vodné stavby, stavby čerpacích staníc kvapalných palív, skvapalnených plynov alebo stlačených plynov pre pohon motorových vozidiel, stavby prečerpávacích staníc horľavých kvapalín, horľavých plynov a stavby plniarní tlakových nádob horľavým plynom alebo horenie podporujúcim plynom.
Pri výstavbe drobných stavieb platí výnimka – je možné ich realizovať aj svojpomocne za predpokladu, že je zabezpečený stavebný dozor.
« Späť na Právnicky slovník