V našej praxi sa čoraz častejšie stretávame s prípadmi, keď jeden z rodičov bez uvedenia dôvodu zamedzuje styk s maloletým dieťaťom druhému rodičovi, zatajuje sa, nekomunikuje. Pravdou je, že slovenský právny poriadok pozná niekoľko právnych nástrojov na uplatnenie práva ignorovaného rodiča, avšak ide obvykle o zdĺhavý a emočne náročný proces.
Naša skúsenosť ukazuje, že profesionálna a včas využitá právna pomoc zefektívňuje priebeh konania a dáva vám väčšiu šancu na úspech alebo aspoň pomôže získať provizórne riešenie.
V tomto príspevku sa zameriavame na situácie, keď sa rodičia nevedia dohodnúť na úprave styku, prípadne sa už na styku dohodli, ale dohoda z dôvodu postoja jedného z rodičov zlyhala a nedodržiava sa. Naša advokátska kancelária bude vaším partnerom v boji za akceptovanie vašich rodičovských práv zo strany druhého rodiča.
Predtým, ako začneme
Chápeme, že pre každého môže byť ťažké zvládnuť emocionálny stres spojený s rozvodom alebo rozchodom, najmä ak ide o úpravu starostlivosti o dieťa, pričom hádky ohľadom starostlivosti o dieťa situáciu len ďalej komplikujú. V rovine rodinného práva sa právne aspekty vo väčšej miere prelínajú s osobnými problémami ako v ostatných oblastiach práva.
Hoci starostlivosť o dieťa zahŕňa silné emócie a vaše osobné presvedčenie a svetonázor sa prejavujú aj vo výchove, majte na pamäti, že vaše konanie môže mať vplyv na blaho dieťaťa a váš dlhodobý vzťah s ním.
Ak dovolíte, aby negatívne pocity viedli k deštruktívnemu správaniu alebo zlému úsudku, môžete sa pred súdom vykresliť v negatívnom svetle a budete v nevýhode. Zároveň platí, že obozretná protistrana rozpozná nezákonné konanie druhého rodiča a vie to využiť vo svoj prospech.
S ohľadom na naše skúsenosti sme zostavili zoznam siedmich problémových javov, ktoré by ste nemali robiť, ak chcete dosiahnuť pozitívny výsledok vo vašom prípade starostlivosti o dieťa. Pre rodičov, ktorí identifikujú predmetné znaky správania sa u druhého rodiča, je to náznak budúcich problémov, na ktoré odporúčame bezodkladne reagovať.
Sedem chýb, ktoré vám môžu uškodiť v konaní o starostlivosti o dieťa:
- odmietnutie spolupráce alebo kompromisu s druhým rodičom,
- odopieranie návštev druhému rodičovi bez naliehavého dôvodu,
- hádky s druhým rodičom pred deťmi alebo vytváranie negatívneho obrazu o druhom rodičovi,
- urážlivá komunikácia s druhým rodičom,
- nedodržiavanie súdnych rozhodnutí,
- uvádzanie nepravdivých dôkazov súdu alebo prekrúcanie faktov na súde,
- ignorovanie predvolaní na súdne pojednávania.
Ako vám môžeme pomôcť?
O otázkach týkajúcich sa starostlivosti o dieťa v konečnom dôsledku rozhoduje súd na základe najlepšieho záujmu dieťaťa. Naša advokátska kancelária však prezentuje disponibilné dôkazy vo váš prospech a snaží sa vyťažiť maximum za daných skutkových okolností.
Je dôležité vedieť, že nie všetky dôkazy sú v týchto prípadoch povolené. Len zákonne získané dôkazy sú prípustné na súde, preto napr. záznamy vyhotovené detektívnou kanceláriou majú obmedzené využitie. Bežne analyzujeme aj písomnú komunikáciu rodičov a ako zbehlí v problematike vyselektujeme, ktorá komunikácia s druhým rodičom je pre súdne konanie užitočná. Pri určení výživného venujeme náležitú pozornosť príjmovým pomerom oboch rodičov, aby sme vedeli požiadať o adekvátne výživné.
Po zhromaždení potrebných dôkazov nasleduje vypracovanie a podávanie často zložitých návrhov na súd. V sporoch, ktoré naznačujú dlhšie trvanie práve z dôvodu obštrukčného konania rodiča, pristupujeme k návrhom na nariadenie neodkladného opatrenia. Neodmysliteľnou súčasťou našej práce je vypracovanie konečného návrhu na súd, do ktorého je premietnutá predstava klienta o trvalej úprave styku.
Okrem súdu sa nezdráhame využiť prostriedky trestného práva, ak sa domnievame, že konanie rodiča vykazuje znaky trestného činu.
V rodinnoprávnej agende sa takisto usilujeme o pravidelnú spoluprácu s orgánom sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately (miestne príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny).
Vo finále vypracujeme stratégiu vášho prístupu a postoja počas súdneho pojednávania o opatrovníctve a pripravíme vás na náročné otázky sudcu.
Niekedy sa bohužiaľ stáva, že externé faktory alebo dôkazy predložené jednou stranou vykreslia druhého rodiča v negatívnom svetle, v dôsledku čoho sa súd prikláňa na stranu jedného rodiča.
Preto je dobré mať advokáta, ak:
- bývalý partner vás vykresľuje v zlom svetle alebo sa snaží aj vaše najbežnejšie spoločné aktivity s dieťaťom prezentovať ako ohrozujúce život a zdravie dieťaťa;
- máte novú známosť, uzatvárate nové manželstvo, máte deti s iným partnerom. Zmiešané rodiny nie sú pre súdy problémom, avšak druhý rodič sa často snaží kritizovať nového partnera alebo poukazovať na neschopnosť vychovávať viac detí naraz;
- doslovný boj o dieťa prebieha súčasne s rozvodovým konaním, keď je mimoriadne dôležité už pri prvom rozhodovaní súdu o úprave styku dbať na zachovanie rodičovských práv, totiž následná úprava práv a povinností k maloletým deťom je komplikovanejšia;
- sa k vám druhý rodič správa ako k podriadenému a nepočúva váš názor, mali by ste zvážiť, či si na ochranu svojich práv nesplnomocníte advokáta, ktorý zabezpečí ochranu a uplatnenie Vašich práv,
- sa domnievate, že je ohrozená vaša bezpečnosť a bezpečnosť vašich detí, s vysokou pravdepodobnosťou potrebujete právnika na vypracovanie neodkladného opatrenia o zákaze alebo obmedzení styku;
- ste v minulosti užívali drogy alebo alkohol, budete musieť preukázať, že ste učinili kroky na zmenu správania a máte záujem sa plnohodnotne podieľať na výchove detí.
Úprava styku pri problémovej komunikácii rodičov
Obaja rodičia môžu požiadať o zverenie detí do svojej starostlivosti, striedavej starostlivosti oboch rodičov alebo spoločnej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov. Rodinnoprávne záležitosti nevyžadujú povinné zastúpenie advokátom, avšak naša skúsenosť ukazuje, že bez kvalifikovaného právneho zastúpenia môže byť strana ukrátená, aj keď by súd mal mať vždy na zreteli najlepší záujem dieťaťa.
Pred konečnou úpravou práv a povinností k dieťaťu, pokiaľ má byť zachované základné právo maloletého na starostlivosť zo strany oboch rodičov, je nevyhnutné, aby maloletý mal zabezpečený pravidelný styk s obomi rodičmi.
Ak jeden z rodičov opakovane a zámerne neumožňuje druhému rodičovi styk s dieťaťom, je legitímne, že druhý rodič sa takéhoto styku domáha. Obštrukčný rodič si obvykle neuvedomuje vážnosť situácie, nerešpektuje a svojvoľne porušuje právoplatné a vykonateľné súdne rozhodnutia a tým aj základné práva dieťaťa.
Za daných skutkových okolností neostáva iná možnosť, len podať návrh na nariadenie neodkladného opatrenia, cieľom ktorého je dočasné odovzdanie maloletého dieťaťa do starostlivosti druhého rodiča alebo do striedavej starostlivosti oboch rodičov.
Podľa § 367 ods. 1 Civilného mimosporového poriadku, neodkladným opatrením môže súd nariadiť, aby ten, kto má maloletého dočasne pri sebe, maloletého dočasne odovzdal do starostlivosti toho, koho označí súd, alebo do striedavej osobnej starostlivosti.
Neodkladné opatrenie možno nariadiť okrem iného v situácii, kedy je potrebné bezodkladne upraviť pomery. V zmysle ustanovenia § 326 ods. 1 Civilného sporového poriadku, ďalšími predpokladmi nariadenia neodkladného opatrenia sú osvedčenie dôvodnosti a trvania uplatneného nároku a preukázanie odôvodnenosti potreby neodkladnej úpravy pomerov. Súd o návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia rozhoduje spravidla bez výsluchu a vyjadrenia strán, resp. účastníkov a bez nariadenia pojednávania, a to vzhľadom na charakter tohto procesného inštitútu.
Z charakteru neodkladného opatrenia vyplýva, že pred jeho nariadením súd nemusí a zvyčajne pre krátkosť času ani nemôže zistiť všetky skutočnosti, ktoré sú potrebné pre vydanie konečného rozhodnutia a pri ich zisťovaní nemusí vždy byť dodržaný formálny postup stanovený pre dokazovanie.
Je však nutné, aby boli osvedčené aspoň základné skutočnosti potrebné pre záver o pravdepodobnosti nároku, ktorému sa má poskytnúť predbežná ochrana, ako i osvedčenie, že je nebezpečenstvo bezprostredne hroziacej ujmy. Nariadenie neodkladného opatrenia v každom prípade podľa cit. § 325 ods. 1 CSP vyžaduje splnenie podmienky, že je daná potreba bezodkladne upraviť pomery (alebo danosť obavy, že exekúcia bude ohrozená).
Takáto potreba je daná naliehavosťou situácie, v ktorej vyčkávanie až na prípadné konečné rozhodnutie (vydané po riadne vykonanom dokazovaní) nemusí byť únosným, pretože by zdržanie spôsobené potrebou zachovania všetkých (vrátane procesných) postupov v konaní o veci mohlo viesť k ujme, ktorú by neskôr šlo len ťažko (ak vôbec) odvrátiť.
Vo veciach starostlivosti súdu o maloleté deti je potom z uvedeného pohľadu prioritným záujmom vytvorenie, resp. za určitých okolností i obnovenie podmienok pre riadny a bezproblémový vývin dieťaťa. Tomuto cieľu je podriadená obmedzená viazanosť súdu v konaniach o maloletých návrhmi účastníkov, čo sa prejavuje v tom, že súd nemusí a často dosť dobre ani nemôže akceptovať práve riešenie problému predostreté tým či oným účastníkom konania. Je však povinný sa v tomto smere riadiť výlučne záujmom dieťaťa.
Ak rodič nedodržuje rozhodnutie súdu o úprave styku, je potrebné pristúpiť k výkonu rozhodnutia
Predpokladom začatia exekúcie, teda výkonu rozhodnutia vo veciach maloletých, je existencia exekučného titulu, napríklad ak ide o vykonateľnú dohodu podľa zákona o rodine, alebo rozsudok, alebo neodkladné opatrenie.
Jedným zo základných prvkov rodinného života, a to aj v prípade, že sa vzťah rodičov rozpadol, je právo dieťaťa a rodiča „byť spolu“. Štátne orgány (v tomto prípade všeobecný súd) sú povinné prijať všetky opatrenia smerujúce k rozvoju existujúceho puta medzi dieťaťom a jeho rodičom a naviazaniu styku medzi nimi (rozsudok ESĽP vo veci Voleský proti Českej republike z 29. 6. 2004, č. 63627/00).
Medzi takéto opatrenia patria aj donucovacie prostriedky upravené v ust. § 376 a nasl. CMP, ktoré sú všeobecné súdy povinné použiť pre účely zabezpečenia najlepšieho záujmu dieťaťa.
Pokiaľ má byť zachované základné právo dieťaťa na starostlivosť zo strany oboch rodičov, je nevyhnutné, aby dieťa malo zabezpečený pravidelný styk s oboma rodičmi. Ak jeden z rodičov opakovane a zámerne neumožňuje druhému rodičovi styk s dieťaťom, je legitímne, že druhý rodič sa takéhoto styku domáha.
Aj rodič, ktorému dieťa nebolo zverené do starostlivosti, má právo sa v primeranom rozsahu podieľať na výchove dieťaťa, v starostlivosti oň i na budovaní citových a rodinných väzieb. Rodič, ktorému dieťa nebolo zverené do starostlivosti, je a stále zostáva rodičom so všetkými právami a povinnosťami z tohto vzťahu vyplývajúcimi.
Práva a povinnosti tohto rodiča sa realizujú prostredníctvom styku tohto rodiča s dieťaťom. Je pritom treba mať vždy na zreteli, že akákoľvek deformácia vzťahu rodič a dieťa v dôsledku odcudzenia sa neskôr len ťažko napráva.
Záver
Prípady vo veciach úpravy styku bývajú pre rodičov a deti emocionálne náročné. Už tak napätú situáciu môže komplikovať svojimi obštrukciami rodič brániaci styku. V bezvýchodiskových momentoch pre uplatnenie rodičovských práv sa odporúča poradenstvo a pomoc advokáta.
Budete potrebovať nielen odborne znalého a skúseného, ale aj súcitného právnika, ktorý vás podporí v stresujúcom období, bude brániť vaše záujmy a bojovať za vaše práva.
Ak potrebujete pomoc s rodinnoprávnou záležitosťou, tím advokátskej kancelárie LOVÁSZ LEGAL je vám k dispozícii ešte dnes a odpovie na vaše otázky. Naši právnici, ktorí majú za sebou desaťročia spoločných právnych skúseností, sú erudovaní, efektívni a súcitní odborníci. Pomôžeme vám pochopiť vaše zákonné práva a budeme tvrdo pracovať na tom, aby ste dosiahli čo najlepší výsledok pre vaše dieťa.