Neprijateľné podmienky sú spájané s ochranou spotrebiteľa. Vo všeobecnosti sú neprijateľné zmluvné podmienky vymedzené v § 53 ods. 1 Občianskeho zákonníka ako ustanovenia, ktoré spôsobujú značnú nerovnováhu v právach a povinnostiach zmluvných strán v neprospech spotrebiteľa.
Občiansky zákonník ďalej v ust. § 53 ods.4 uvádza tzv. „čierny zoznam“ neprijateľných zmluvných podmienok, v ktorom konkrétne vymenováva podmienky, ktoré sa v praxi často vyskytujú. Napriek tomu, že sú v zákone neprijateľné podmienky vymenované, ide o nevyčerpávajúci zoznam, v dôsledku čoho môžu existovať neprijateľné zmluvné podmienky, ktoré zákon výslovne neupravuje. V praxi preto môže nastať situácia, že konkrétna zmluvná podmienka nie je uvedená v zákonnom výpočte, no napriek tomu spôsobuje značnú nerovnováhu v právach a povinnostiach zmluvných strán na úkor spotrebiteľa. Aj takáto podmienka sa preto bude považovať za neprijateľnú v zmysle všeobecného pravidla.
Ak by zmluva obsahovala neprijateľnú podmienku, považuje sa táto podmienka za absolútne neplatnú. Neplatné sú len ustanovenia obsahujúce neprijateľnú podmienku a nijako neovplyvňujú platnosť celej spotrebiteľskej zmluvy. Len v určitých prípadoch môžu neprijateľné podmienky spôsobiť neplatnosť celej zmluvy.
Existujú výnimky, pri ktorých aj nerovnovážne podmienky môžu byť platnými:
- zmluvné podmienky, ktoré sa týkajú hlavného predmetu plnenia a primeranosti ceny, ak tieto zmluvné podmienky sú vyjadrené určito, jasne a zrozumiteľne
- podmienky, ktoré boli individuálne dohodnuté – individuálne dohodnuté zmluvné ustanovenia sú také, s ktorými sa spotrebiteľ mal možnosť oboznámiť pred podpisom zmluvy a mohol ovplyvniť ich obsah
Spotrebiteľ sa nemôže vopred vzdať svojich práv a teda sa nemôže s dodávateľom dohodnúť, že na ich právny vzťah sa nebudú vzťahovať ustanovenia poskytujúce ochranu spotrebiteľovi. Všetky zmluvné dojednania, ktorých zámerom je obmedziť náležitú ochranu spotrebiteľa, sú absolútne neplatné.
« Späť na Právnicky slovník