Nočný čas je v zákone o ochrane zdravia ľudí upravený ako čas od 22:00 do 6:00. O nočnom kľude hovorí zákon o priestupkoch, podľa ktorého je porušenie nočného kľudu priestupkom proti verejnému poriadku. Za tento priestupok je možné uložiť pokutu do 100 eur.
V prípade, že vo vašej blízkosti dochádza k rušeniu nočného kľudu, môžete riešiť situáciu privolaním polície, ktorá má právo uložiť porušovateľovi nočného kľudu pokutu. Nočný kľud platí po celý rok, tzn. cez víkend a pracovný deň, v lete aj zime, rovnako aj v byte alebo v rodinnom dome.
Hluk sa dá odmerať. Stanovený je denný aj nočný limit hluku, ktorý by nemal byť prekročený. V tejto súvislosti hovoríme o hranici hluku pre obytné oblasti, ktorá je stanovená na 50 decibelov cez deň. V priebehu noci je táto hranica znížená na 45 decibelov. Pre lepšiu predstavu televízor pri bežnej hlasitosti má približne 55 dB a reťazová motorová píla 100 dB.
Občiansky zákonník stanovuje, že každý vlastník alebo nájomca nehnuteľnosti je povinný zdržať sa všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného. Konkrétne Občiansky zákonník spomína, že majiteľ nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením, vibráciami a podobne. Ak k obťažovaniu dochádza, je možné sa brániť negatórnou žalobou (žaloba na zdržanie sa zásahov do vlastníckeho práva).
« Späť na Právnicky slovník